تبلیغات
آموزش کامپیوتر - مفاهیم اولیه شبکه
آموزش کامپیوتر
دانشگاه سازه سنگین مازندران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام به شما بازدید كننده گرامی خوش آمدید.مطالب این وبلاگ جهت آموزش برخی از مشكلات پیش آمده ی مربوط به كاربران كامپیوتر با كمك گیری از سایتها و وبلاگها برای رفع مشكلات میباشد.
با نظرات خود ما را در این راه یاری كنید.
با تشكر از بازدید شما دوست عزیز

مدیر وبلاگ : رضا یوسفی
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ را چطور میبینید؟

مفاهیم اولیه شبكه

در این قسمت به معرفی قسمت های اساسی یك شبكه می پردازیم:


Network
: گروهی از كامپیوترها كه به هم متصلند به گونه ای كه انتقال اطلاعات بین آنها ممكن باشد.

Node : یك نود یا گره به بخشی گفته می شود كه به شبكه وصل می باشد. به عنوان مثال یك كامپیوتر ، یك پرینتر و یا یك CD-Rom Tower می تواند به عنوان نود در شبكه وجود داشته باشد.

Segment : هر بخشی از شبكه كه توسط bridge , Switch و یا Router از قسمت های دیگر شبكه جدا می شوند.

Backbone : بستر اصلی در یك شبكه بوده كه تمامی Segment ها به آن وصل می شوند. به طور نمونه backbone قادر است اطلاعات بیشتری را نسبت به سگمنت های منفرد حمل كند. سگمنت در حدود چند مگابیت در ثانیه در صورتیكه یك یك بون می تواند اطلاعات را با سرعتی حدود چندین مگابیت یا گیگا بیت در ثانیه جابجایی كند.

Topology : نحوه اتصال فیزیكی و سیم بندی نودهای شبكه به یكدیگر را توپولوژی می گویند.

Local Area Network (LAN) : شبكه محلی ، شبكه ای است از كامپیوترها كه در یك مكان فیزیكی و از نظر جغرافیایی محدود قرار دارند كه معمولاً در یك ساختمان یا فضای باز می باشد ولی اگر كامپیوتر در فاصله ای دور از هم ( مثلاً در شهرهای مختلف ) باشند در این صورت به آن شبكه گستردهWide Area Network ( WAM ) گفته می شود.

Network Interface Card (NIC) : هر یك از كامپیوترها و دستگاه های دیگر از طریق NIC یا كارت شبكه به شبكه وصل می شوند.

MAC Address  (Media Access Control) : هر یك از كارت های شبكه دارای آدرس می باشند. این آدرس كه به مك آدرس معروف دارای دو قسمت است و طول هر قسمت 3 بایت است ، اولین قسمت معرف شركت سازنده كارت NIC و قسمت دوم شماره سریال كارت NIC می باشد.

Unicast : در این نوع آدرس دهی انتقال اطلاعات از یك نود به آدرس نود دیگر را unicast می گویند.

Multicast : در آدرس دهی Multicast یك نود ، یك بسته اطلاعاتی را برای گروهی می فرستد كه اعضای این گروه بسته های آدرس دهی شده را دریافت می كنند. به طور مثال ممكن است یك روتر Cisco اطلاعات دست اول را به تمامی روترهای Cisco دیگر ارسال دارد.

Broadcast : یك نود بسته اطلاعاتی را برای ارسال به تمامی نودهای موجود در شبكه در نظر گرفته و می فرستند كه به این عمل broadcast می گویند.

در ادامه متداول ترین انواع توپولوژی شبكه را معرفی می نماییم.

 

توپولوژی های شبكه

متداول ترین انواع توپولوژی عبارتند از :

Bus : هر یك از گره ها ( نودها ) به شكل یك زنجیره ، یكی پس از دیگری به هم متصل و كاملاً شبیه به یك چراغونی شب كریسمس در طول یك بك بون قرار می گیرند. اطلاعات ارسالی از جانب یك نود در طول یك بك بون حركت كرده و به نود مقصد می رسد. انتهای دو سر خط در شبكه Bus به یك مقاومت ختم می شود كه مقاومت (Resistor) مذكور جهت نگهداری سیگنال های ارسالی توسط نود و همچنین جلوگیری از بازگشت مجدد آنها به خط می باشند.

Ring : در ساختار حلقه ای نیز مانند ساختار Bus ، نودها یكی پس از دیگری زنجیره ای را می سازند با این تفاوت كه شبكه به صورت حلقه ای بوده وآخرین نود به اولین نود وصل می باشد. در یك شبكه حلقه ای هر یك از نودها با استفاده از بسته token به ترتیب اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات می نمایند.
Star
: در ساختار توپولوژی ستاره ای كه امروزه به عنوان رایج ترین نوع می باشد ، هر یك از نودها به یك قطعه مركزی موسوم به hub یا سوییچ متصل می شوند. دستگاه مذكور سیگنال های ارسال شده از جانب هر یك از نودها را دریافت می دارد و به سمت تمامی نودهای داخل شبكه می فرستد. یك هاب در زمینه فیلتر كردن و یا به جریان انداختن دیتا دخالتی ندارد بلكه تنها به منزله یك تقاطعی است كه نودهای مختلف را به هم وصل می كند.
Star
ـ Bus: این نوع توپولوژی از تركیب دو نوع توپولوژی Bus و Star تشكیل میشود كه نتیجه آن ایجاد یك محیط چند كاره می باشد. نودها در مناطق خاصی ، به یك هاب وصل می باشند و هاب نیز در طول یك بك بون با یكدیگر ارتباط دارند وهر ستاره خود درون یك ستاره دیگر قرا می گیرد.

در بیشتر توپولوژی ها كه امروزه یافت می شوند ، نودها به وسیله هاب به یكدیگر اتصال می یابند و با رشد شبكه شاهد مشكلاتی هستیم كه برخی از آنها عبارتند از:

Scalability : در یك شبكه دارای hub ، محدودیت پهنای باند شبكه را با مشكل مواجه می سازد كه در این صورت از كارایی شبكه كاسته می شود. كاركردهای امروزی شبكه به پهنای باند بیشتری نسبت به گذشته نیاز دارد. به منظور ایجاد تناسب با میزان رشد استفاده از شبكه ، می بایست در فواصل زمانی مشخصی كل شبكه مجدداً طراحی شود.

Latency : مدت زمانی را كه به طول می انجامد تا یك بسته اطلاعاتی به مقصد برسد را Latency گویند. برای جلوگیری از تصادم یاCollision  بسته های اطلاعاتی با یكدیگر ، هر یك از نودها می بایست برای ارسال بسته اطلاعاتی خود مدت زمانی را صبر كند. افزایش تعداد نودها در یك شبكه ، بر مدت زمان تاخیرLatency در ارسال بسته می افزاید. یا به عبارتی دیگر ، اگر كسی در حال ارسال یك فایل حجیم در داخل شبكه باشد مابقی نودها می باید فرصتی را درنگ گرده تا پس از آن بسته های اطلاعاتی خود را ارسال كنند. ممكن است قبلا  با این مورد در محل كار مواجه شده باشید یعنی شما سعی دارید تا به یك سرور دست یابید و ناگهان مشاهده می كنید كه همه چیز به كندی پیش می رود.

Network Failure : در یك شبكه ممكن است یك قطعه متصل به هاب به علت اعمال تنظیمات ناصحیح یا ارسال بی وقفه بسته های اطلاعاتی (Broadcast) اشكالاتی برای قطعات دیگر كه متصل به آن هاب هستند بوجود آورد. كه بعنوان مثال برای حل برخی از مشكلات سوئیچ ها به كمك می آیند مانند جلوگیری از میزان انتشار بسته های اطلاعاتی.

Collisions : یك شبكه Ethernet از فرایندی موسوم به CSMA / CD استفاده می كند كه مخفف عبارت Carrier Sense Multiple Access with collision Detection  میباشد شبكه ای كه تحت پروسه CSMA/CD می باشد ، زمانی بسته اطلاعاتی ارسال می شود كه هیچگونه ترافیكی در شبكه وجود نداشته باشد. اگر دو نود در یك زمان مشترك بسته اطلاعات خود را ارسال كنند در این صورت بین بسته ها برخوردی اتفاق می افتد كه در نتیجه آن بسته های اطلاعاتی از بین می روند. پس هر دوی آنها زمانی را درنگ می كنند تا بسته خود را مجدداً ارسال دارند هر قسمتی از شبكه كه احتمال برخورد بین بسته های ارسالی از جانب دو یا چندین نود در آنجا وجود دارد. به عنوان منطقه برخورد Collision Domain قلمداد می گردد. اگر شبكه ای تعداد زیادی نود را در یك قسمت ( Segment ) شامل شود در این صورت تعداد برخورد ( Collision ) بالا و در نتیجه دارای تعداد زیادی منطقه برخورد می باشد.

هاب ها مسیری را كه بسته های اطلاعاتی می باید از نودی به نود دیگر طی كنند ، به راحتی می توانند آن را كوتاه تر و یا زیادتر كنند. اما شبكه را به دو قسمت جداگانه تقسیم نمی كنند كه در این مورد سوئیچ ها به كمك می آیند  در بخش بعدی به نحوه همكاری سوئیچ ها در نحوه اداره ترافیك شبكه پی خواهید برد. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رضا یوسفی
پنجشنبه 2 آذر 1391
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:54 ب.ظ
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the great spirit.
شنبه 10 تیر 1396 07:06 ق.ظ
Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty
quick. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you
have any tips or suggestions? With thanks
یکشنبه 4 تیر 1396 09:42 ق.ظ
You can certainly see your skills within the paintings you write.
The world hopes for more passionate writers like you who are
not afraid to say how they believe. Always follow your heart.
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 06:04 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I to find It truly helpful & it helped me out a lot.
I'm hoping to give one thing again and aid others such
as you helped me.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 05:40 ق.ظ
A person necessarily lend a hand to make critically posts I might
state. This is the very first time I frequented your web page and so
far? I amazed with the analysis you made to create this actual post amazing.
Excellent job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
قالب وبلاگ
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

Online User